tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Explain why a basketball doesn’t bounce the same height each time you drop it.
what is a reasonable estimate for this problem -98.6 divided by 3.8​
A person drove 36 miles per hour on a trip. If he had driven 48 miles per hour he would have arrived 4 hours earlier. What was the distance the person drove?
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME !
Which reference material would best help a student determine how to pronounce an unfamiliar word? A. An index B. A thesaurus C. A dictionary D. A usage guide
in what ways did Confucianism limit the growth of Chinese societies​
When you enter SCMO through the Evolve portal, you'll be directed to the _______ page. A. screen ID B. open assignments C. EHR simulation playground D
how does consumerism help shape supply and demand in the US economy?u
Who says the following and why? Excuse the straight question... Are you a man of good character where women are concerned? Pickering is making sure Higgins has
who's the first president of Indonesia?​