Seudónimo
Seudónimo
02-05-2018
Mathematics
contestada
20 points! I really need your help here.
Respuesta :
Аноним
Аноним
02-05-2018
find the volumes og each box
Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 = 94.5 cm^3
Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3
Find the cost by unit volume:- single costs 1.25 / 94.5 = 0.013228
family costs 2.5 / 192 0.01302
So the family bar costs less by unit volume and is the better buy.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 74+ )
Otras preguntas
What American President was famous for playing golf every Fourth of July?
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
What American President was famous for playing golf every Fourth of July?
The numerical factor of a term. In 5x, the 5 is the coefficient. Identities Origin Exponent Coefficient
The winter-ravaged troops at Valley Forge, suffering from cold, hunger, and disease, participated in many forms of entertainment to keep up morale. What was a
What will be the next digit in the sentence 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34?Please show me your way of thinking :)
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (9,-1); m=4/3. I need help!
Name the singer/songwriter of “On the 4th of July.”
Who was the first woman to run for vice president on a major party ticket? a. Sarah Palin b. Geraldine Ferraro c. Patsy Mink
This US national park covers 270 square miles, and 95% of it is underwater. Divers and snorkelers explore its shipwrecks and a bright coral reef, home to reef