neishamanigo neishamanigo
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

A company pays $379.50 for its employees to attend a luncheon. If the cost is $8.25 per person, how many employees does the company have?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2018
Total amount paid = $379.50

Cost per person = $8.25

Number of employees:

$379.50 ÷ 8.25 = 46

-------------------------------------------------------------------------
Answer: There are 46 employees.
-------------------------------------------------------------------------
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is equivalent to 5/12 ÷ 8/10? A) 5/12 x 8/10 B) 12/5 x 8/10 C) 5/12 x 10/8 D) 12/5 x 8/10
Which term is best represented by the example?Read the sentence. She was sleeping like a log. Which term is best represented by the example? A. Metaphor B. S
Could someone explain this.Brainliest
what is the solution to -2.5(4x+4)=-6 using distributive property
Read the poem; then choose the correct answer. "Fire and Ice" By Robert Frost Some say the world will end in fire, Some say in ice. From what I've tasted of
which of these are considered part of the Spanish Legacy in Texas select all that apply food,language,cars and architecture
Can you solve the problem in y-intercept form. M= - 2/3; (3, 4)
unit rate of $8.43 for 3 pounds
What is the slope of this line?
Respond to the following based on your reading. During the Gilded Age, business leaders pushed to force out of business or buy out competitors within their ind