daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

help me please please
x^2- 5x- 36= 0Solve by using the quadratic formula​
What is the main difference between prokaryotic and eukaryotic cells?(1 point) Prokaryotes lack membrane-bound organelles. Prokaryotes lack a cell membrane on t
Identify whether each of the following goals would be a short-term or long-term goal for a high school senior who will graduate in a few months. Earning a colle
HELP PLEASE 20 POINTS The rectangle below has a length of 20 centimeters and a width of 40 meters. Find its area in square meters.
What are the components of an expository paragraph
(-5+2)^2 equals what
What is the word MOM for you give answer fast​
Question 1 of 10 What does a trust do? A. Allows one group to control many companies B. Chooses people to hire workers for a company C. Finds the best way to se
The Necklace I need help