cindyviam cindyviam
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?

Respuesta :

zahraaryoko
zahraaryoko zahraaryoko
  • 04-01-2016
17,50:8 = $2,18
...... :) :)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2016
To find the answer to this we will set up a proportion. Lets do it:- 

[tex] \frac{8}{17.50} = \frac{1}{x} [/tex]

Now we will cross multiply:-

7.50 · 1 = 17.50

Next we will divide:-

17.50 ÷ 8 = x

x = 2.18

So, $2.18 per pound of apples.  

Hope I helped ya!! 
Answer Link

Otras preguntas

What are the alternatives to diuretics for heart health?
Determine a series of transformations that would map polygon ABCDE onto polygon A'B'C'D'E'?
Marginal cost increases as the quantity of output increases. This reflects the property o
A rectangular gymnasium is 50 m long, 25 m wide and 8.0 m high. The density of air is 1.2 kg/mº. What is the best estimate of the mass of air in the gymnasium?
Help!!! 8. Determine whether each pair of functions f and g are inverses. Explain your reasoning.
How did the counterculture movement affect the nation?.
Solve for x please and round
Please help me with this
Explain how du hais mother is being humiliated here in red scarf girl
Which statement is correct?