daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

An advantage of a building that cannot be seen from below is AB A it can have a lot of buildings. B it can serve as a welcome center to visitors. с it can remai
PLEASE HELP! In Super Smash Brothers Ultimate, who has the quickest start up on their forward air? A. Mario B. Yoshi C. Sheik D. Mega-Man
If you know the unit prices of two diffferent brands of an item,you are better able to
Which of the following has the largest atomic radius?​
I NEED HELP The table shows the measured dimensions of a prism, and the maximum and minimum possible values based on the greatest possible error. Find the perce
An athlete comes to you saying they got their finger slammed in the car door that morning. Says its throbbing now and is painful when they try and move it. You
what is the answers to this complete the sentences to describe the rectangles.There are rows.Each row has squares.There are squares altogether. x = .
In the 1700s, which of these caused tension between the French and British in North America? The British began to claim rights to the Ohio River Valley. Native
Does anybody know the answer to this
SS and Math 15 points and brainiest