HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

In which Number does The digit 5 have greater valué 0.05 or 0.005 how many times greater and how do you know?
Brenda is 4 years older than Walter, and Carol is twice as old as Brenda. Three years ago, the sum of their ages was 35. How old is each now?
what structure is common to all six kingdoms of living organisms
which ratio in fraction form is equivalent to the unit rate 3/4mile per hour
You buy 168 pears. There are 28 pears in each bag. How many pears do you buy?
what is the simplest form
to the nearest hundredth ,what is the greatest whole number that rounds to 2,500? The least whole number
The volume of one cup of water is 0.000236 cubic meters. Use scientific notation to represent the volume of one cup of water.
During a conference presentation, a scientist describe the materials that she used and how she perform her experiments. Which best explains why scientist would
What naturally forms an anion?