winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Judith lorber believes that gender is a social institution because it is:
What was the major result of the Great Depression of 1929
ZOOM IN BUT HELP ME!19 points
Gabriel has a stack of nickels that is 0.72 inch tall. The thickness of a nickel is 0.08 inch. How many nickels does Gabriel have?
As you can tell from their scientific names, they belong to different species. What taxonomic ranks do The medium ground finch (Geospiza fortis) and the cactus
Why does Mexico not have a river system that crosses the country?
plz help and explain :)))))
Jennifer accidentally plays a radio channel that she has never heard before. she loves the music it plays and as a result, she plays only that channel whenever
Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has a 26 monthly fee and charges an additional 0.08
The direct strategy should be used to communicate negative news when ________.