winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

what is microsoft speadsheet
Write an equation that represents the line.
Quadratic equation with root 1 is :-(A) 2x ^ 2 + x - 1 = 0 (B) 2x ^ 2 - x - 1 = 0 (C) 2x ^ 2 + x + 1 = 0 (D) 2x ^ 2 - x + 1 = 0​
A group of 11 students participated in a quiz competition. Their scores are shown below: Scores 7 8 3 6 3 14 4 3 2 3 5 Part A: Would a dot plot, a histogram
A financial institution near you advertises itself as especially oriented towards educators and teachers. What is the category this institution would most likel
What aspect of the United States best completes the table? A. More laissez-faire B. More authoritarianC. More structured D. More conservative​
what is photo synthesis​
a trampoline launches a 50kg person 2m into the air. if the springs push with 1960N of force, how much displacement was there in the trampoline
It takes 20 Joules of Work to push 4 coulombs of charges Across the filament of a bulb.'find the potential difference Across the filament​
What could pioneers do in jumping-off towns? Check all that apply. buy wagons buy supplies enjoy the quiet environment hire guides to accompany them have equipm