herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the given expression. (–3x2 – 9x + 17) – (15x2 + 20x – 4)
Which values for h and k are used to write the function f(x) = x^2 + 12x + 6 in vertex form? h=6, k=36 h=-6, k=-36 h=6, k=30 h=-6, k=-30
C. ax + bx = 10 I need help, I am going into HS and don't understand how to solve this. This is summer HW
5 POINTS!! Please answer and show work! thank you so much :)))​
Which agency has an identity theft hotline? FDA FTC AAA ROTC
Factor the polynomial. 4m4 + 36m3 + 96m2 + 80m
What does p equal? P+2/p+7=3/6
When is a Feature hypothesis fully evaluated?
Please answer!!! Number 3-6 !!! Use the examples they have at the top to answer! Has to be that method
Can someone tell me if this is Irrational or not.​