herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

While driving, you see a school bus in the opposite lane dropping off students. there is no median. when is it ok to go?
How was the computer built by the us able to help the war effort
the person who would be most directly affected by changes in the buisness cycle isa. an emergancy room doctorb. a constructiin workerc. an orthadontistd. a coll
Solve x+1>3. Graph the solution. plz help.
What was the economic foundation of Southern states in the mid-1800s?
Select one: a. neutral b. weakly basic c. weakly acidic d. strongly acidic e. strongly basic
it take 7 oz of cheese to make a burrito and 9 ounces for a taco if you wanted 8 burritos and one taco how many ounces of cheese would you need
What object lesson did jeremiah use to symbolize the final and irreversible destruction of jerusalem?
the number of pizzas eaten at the class party is equal to one-fourth and number of students plus two more pizzas for the adults if 9 pizzas are eaten how many s
If Jacob had 15 dollars and he spent 8 what fraction did he spend?