Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

Help pls ••••••••••••••••
What is the intermediate step in the form (x+a)^2=b as a result of completing the square for the following equation? 5x^2-57x=3x-120
A supermarket had bags of grapes for $20.72 for 7. They also had bags of green grapes priced at 8.46 for 3. Which type of grapes is most expensive?
Rheumatoid arthritis is a condition in which the disease-fighting cells of the body start to attack the body’s own joint cells. The symptoms of this disorder ar
How do scientists use GPS?
answer any one: write a computer program:which you know.​
To get from guatemala's capital city to honduras , which direction must you travel ? A.North B.South C.East D.West
Show your full solution1. How much larger is the pizza in a circular pan with a 14-inch diameter than a pizza made in square pan with sides measuring 14 inches?
write a rule for the sequence. then, find the unknown term 2.1, 4.3, 6.5, ..., 10.9
This attached picture !!