ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What was the primary aim of the papers?
Question 11 of 15 (1 point) 4.4 Section Exercise 18 Use the problem-solving flowchart. Twice the sum of a number and two is seventeen less than five times the n
A manager is interested in determining if the population standard deviation has dropped below 134. Based on a sample of n=27 items selected randomly from the​ p
Fresh pond has a population of 854 and is increasing by 3 people per year. Strawberry has a population of 427 and is increasing by 10% per year. Write an equati
LAST ONE! PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST!
Suppose that an ideal transformer has 400 turns in its primary coil and 100 turns in its secondary coil. The primary coil is connected to a 120 V (rms) electric
HELP!!!! What is-15=(3x-10)-5x
use the functions f(x)=2x and g(x)=x^2+1 to find the value of each expression1. f(g(3))2. f(3)+g(4)3. f(5)-2×g(1)​
Did the XYZ affair help or hurt the United States
What foods are pigs the most likely to eat? a. Fish b.Cake c.Plastic d.Carrots e.Apple f. d and e Will mark Brainliest.