SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Although most predicted Phillip to ______ his father, he surprised them by reversing several of his fathers more malevolent policies. dislike resemble influence
Isla, Bob and Marie are playing a game involving counters. The total number of counters stays the same throughout the game. At the start of the game, the ratio
Solve the inequality
1. The report tomorrow (finish).​
(Please Answer Quickly) Find the distance between the point and the plane. (Round your answer to three decimal places.) (4, 2, 1) x − y + 2z = 6
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?
96 members are going to pass a resolution to select a team leader. If 1/6 of the members voted in favor and 2/5 of the members voted against how many did not vo
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
Although most predicted Phillip to ______ his father, he surprised them by reversing several of his fathers more malevolent policies. dislike resemble influence
at the market opening, a customer purchases 200 shares of an S&P 500 inverse etf (-1x) at $50 per share. At the end of that day, the s&P 500 index decli