kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes how Masefield creates an urgent mood in the excerpt?
The area, a, of an ellipse can be determined using the formula a = πxy, where x and y are half the lengths of the largest and smallest diameters of the ellipse.
what are computer that are held on hands called​
The sum of two numbers is -31. One number is 83 less than the other. Find the numbers
what is a fuse and what is its use in an electric circuit​
HELP ME PLZZ I NEED HELP
The sum of two numbers is 48. One number is 4 less than the other. Find the numbers.
Which equation represents a line that passes through (–9, –3) and has a slope of –6?y – 9 = –6(x – 3)y + 9 = –6(x + 3)y – 3 = –6(x – 9)y + 3 = –6(x + 9)
A line passes through the points (1, 4) and (3,-4). Which is the equation of the line? O y=-4x+8 O y=-2x + 6 O y=-1/4x+2 O y = 2x + 2
how to solve x^2-7=-x^2+1