ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

what is 13.65 / 2.1 find the product
What are the two types of checking account fees that banks charge?
if a person walks 500 m to the north and then 500 m to the south. How much did you move?
B, D and C are the correct answers
It takes 10 people 5 days to build 25 machines. How many days will it take 15 people to build 50 machines?
Subtract 8.3x^2+0.9xy+3.6-7.4x^2-1.7xy+6.4
What affect did the embargo act have upon America
What rule applies most closely to this word deplor
How did trusts affect consumers and merchants? A. Trusts allowed consumers and merchants to earn a greater profit for their goods. B. Trusts for
Rain, snow, and ice impair your ability to see ahead, so you must _________ to be able to stop your vehicle safely.