sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

in triangle pqr PQ is equals to PR and angle Q is equals to 80 degree find angle p​
Jolie earned $205 for babysitting in one month. She spent ddd dollars going to a water park with some friends. After going to the water park, Jolie had $160 rem
In which of these processes does cell specialization occur?
what is the point of having celcius and farenheit... why not just celcius?​
Cabinet A is 5 inches taller than Cabinet B. Cabinet C is 3 inches taller than Cabinet B whose height is x inches. Write algebraic expressions for the heights o
The graphed line can be expressed by which equation? ​
Need translation for latin "tenuimus". Hello all! I've looked just about everywhere and through all of my course material to translate this word "tenuimus". Jus
As a manager, Avery works hard to ensure all of her employees are treated fairly. She still, however, gets feedback that implies that some employees don't belie
Does anyone knows what wrong?
You don't need a car, but without me and the words you won't get far! What am I?