giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

By sending these children away, “you are handing them a death sentence,” says José Arnulfo Ochoa Ochoa, an expert in Honduras with World Vision International, a
The self consciousness of the speaker is nowhere more evident than in lines 37-44 . What do you think he is self conscious and worried about in these lines? Is
Which expression is equivalent to the expression shown 10^4x4^10/4^5
Who won the American Revolution? Why was America revolting? What set of ideas was America founded on?
Why were the articles of confederation created the way they were?
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
The area of rhombus is 35 square feet the length of one of the diagonals is 10 feet what is the length of the other diagonal
Can someone please help ASAP will give brainliest
Sarah has 296 coins in her collection.She put the same number of coins in each 7 jars. About how much coins are in each jar?
what does 3/4 and 1/10 equal?