Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Often times, humans introduce non-native species either by accident or on purpose. Describe the unforeseen consequences that these species may have on the ecos
WILL MARK BRAINLIEST!!!
The Answer of the question
Based only on the information given in the diagram, it is guaranteed that ABC~DEF
The glucose-making part of photosynthesis takes place in the _____.
What is Grendel’s perspective on the people he observes? He thinks they are weak and amusing. He thinks they are brave and honorable. He thinks they are friendl
PLEASE HELP FAST! A p sublevel is represented by the quantum number (2 points) m subscript l = 1 m subscript l = 2 l = 1 l = 2
what tone does green portray to a audience ?
Solve the following for y: −6x + 2y = 8 A )y = −6x + 8 B) y = 6x + 8 C) y = −3x + 4 D) y = 3x + 4 I'm fairly certain it's C, just need reassurance.
Why did the student eat his homework? Answer to 5.1 puzzle time big math blue The teacher told him it was a piece of cake