HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

how did WWI contribute to the spreading of this flu (influenza 1918)
In the nineteenth century why is it more necessary for art to provide accurate representation of life and objects
a baseball team played 35 games and won 4/7 of them how many games were won and how many games are lost?
What behavioural adaptation does a desert fox have to help it survive in hot places
The scientific method is cyclic/linear
find the value of the variables
A 5kg block is pulled across a table by a horizontal force of 40N with a frictional force of 8N opposing the motion. ? Confused..Lost...
The last two lines in a Shakespearean sonnet are always
What distinguishes atherosclerosis from arteriosclerosis? A. Arteriosclerosis can lead to blood clots. B. Atherosclerosis is characterized by plaque buildup. C.
Saddam Hussein was a real life experience of