Trevor777Montgomery
Trevor777Montgomery Trevor777Montgomery
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

Willie Workout joined a health club. There was a $50 registration fee, and a $25 monthly fee. If Willie visits the club 3 times a week for a year, what does each workout cost him?

Respuesta :

tgermain18 tgermain18
  • 04-10-2017
25 a month x 12 months= 300
300+50= 350

56 weeks x 3 times a week= 168
350/168= 2.08 each visit
Answer Link
kaskonova kaskonova
  • 24-01-2020

Answer:

$2.24

52 x 3 = 156 visits a year

50 + 12 x 25 = 350

350/156 = $2.24

Answer Link

Otras preguntas

1/3 of the viewers opening rated the movie as goo and very good. 35 people rated it good and 20 people rated it very good. what is the equation to find the num
How is a savings account most useful? for saving for a long time without withdrawing for depositing and withdrawing money frequently for using money for CDs and
Simplify 4 times the square root of 6 over the square root of 30
Which of the following answers is correct A. B. C. or D.
__________is the class of literature comprising works of imaginative narration
Where do the Sun’s rays hit Earth’s surface nearly at right angles?
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49 Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79
A triangle has angle measurements of 27 degrees, 56 degrees and 97 degrees. What kind of triangle is it? A. Acute B. Right C. Obtuse
When factored completely the expression p^4-81 is equivalent to
Margo boils 500 ml of water to make 80g of the pasta. If Margo boils 2500 mL of water, how many grams of pasta can she make?