SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

olivia goes to egypt and saw a model of a pyramid. She enlarged it using a scale factor of 1.2. What will be the perimeter and area of the new triangle pyramid?
why do historians need archaeologists and anthropologists to study prehistory
the english civil war was the result of a) england wanting freedom of religion. b) a military attempt by France to overthrow the english government. c) the king
The repeating group of a crystal is called the A. nucleus. B. unit cell. C. net. D. crystal system.
find the slope of the line having equation 4x- 3y= 13
Use a calculator to evaluate sec 85°.
Solve for the indicated variable 4c=d for c
What organization was not created during the world war 2 years? A) WPB B) OPM C) OWI D) TVA
The Great Awakening’s religious resurgence served to revive evangelicalism. How can salvation be attained according to evangelicals
In Bear Creek Bay in July, high tide is at 1:00 pm. The water level at high tide is 7 feet at high tide and 1 foot at low tide. Assuming the next high tide is e