TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 48+ )
Otras preguntas
2 cups of flour for every 2/3 cups of sugar at that rate how many cups of sugar should be used if 5 cups of flour is included?
How do families or communities influence perspectives? And why does that matter?
Mr. Sonny's science class is calculating the average number of blinks per minute. Jan blinks 57 times in 3 minutes. What is her blinking rate, in blinks per min
pls help me i have a bad grade in history and need it up before the week is over
All of the following are true of Maslow’s hierarchy of needs EXCEPT a. He asserted that people have to satisfy biological needs to live first b. Self-actualiz
how did the homestead act and the Morrill act help open the west to settlers?
NO LINKS AS AN ANSWER!!!! Most invertebrates may: produce many offspring one time produce many offspring many times produce only a few offspring each time need
The Sanger method of DNA sequencing uses a mixture of dNTPs and ddNTPs, which are missing oxygen atoms at both the 2' and 3' carbons. What is the role of the dd
Drag each phrase to indicate whether it shows the impact of aquaponics systems or the impact of conventional farming on the environment.
the cherokee chief john ross attempted to resist the indian removal act by: A. leading an armed rebellion B. filling lawsuits in federal courts. C. helping Amer