Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Two Adjectives describing Sequoya
2 What is the chemical and genetic bases for the blood groups classification?​
Are the parentheses and brackets correct
WILL GIVE BRAINLEST ANSWER PLEASE SOLVE THESE ANSWERS WITH EXPLAINATION
Which clue from the story BEST shows that "jealousy was Morgan's Achilles' heel" means "jealousy was Morgan's worst weakness”? Click Read It and reread the high
ONLY GODS CAN SOLVE For what values of a are the following expressions true? |a–5|=5–a |a|=−a |a+5| =−5−a |a+5| = a + 5
Unit cost do not round the answer
Geometry help please how do I do these?
Does France have a large, average, or small population?
how do i explain that y=8.75x is linear