EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

help me plzz pllz help now im on a time line​
Beth is flying a kite with 300 feet of string. The kite gets stuck in a tree, so she ties the other end of the string to a rock on the ground making the string
2Al + 6HCl --> 2AlCl3 + 3H2 Aluminium reacts with hydrochloric acid. How many grams of aluminum are necessary to produce 11 L of hydrogen gas at STP? ( 8.8 g
What’s the answer to this one?
A muchas personas aqui? Conocer or saber?
(( THIS GIVES 50 POINTS )) PLEASE HELP ASAP A car company’s profit can be modeled by the equation P = –2x^2 + 44x – 42, where P is the profit in millions of do
what is 10.25 divided by negative 0.5
which atom has the largest radius? sodium, chlorine, phosphorus, or neon
Pick two pieces of evidence that best show why Johnson was well-suited to a career in mathematics.
Find the slope-intercept equation of the line that passes through (2,-5) and has a slope of 1/3 ​