CicelyB463186 CicelyB463186
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

$3.40 for a box of 20 trash bags. Find unit cost

Respuesta :

CortH496291 CortH496291
  • 03-11-2022

Answer:

$0.17

Explanation:

To find the unit cost, we need to divide the total cost by the number of units, so

$3.40 divided by 20 is

$3.40/20 = $0.17

Therefore, the unit cost is $0.17

Answer Link

Otras preguntas

9y + 3 > 4y - 7thats it
what is a literary device? Can you give examples of literary devices?
If I decided to build a rope out of nothing. oh much nothing would there be? Physiological test!
what is x and y math help
The sum of three consecutive numbers is 60
Squaring a number and subtracting 6 gives the same result as doubling the number and adding 9.
Can someone help me on this one??
What is -10.0 - [-2.4]=
What is global stratification
I NEED HELP ON THESE QUESTIONS PLZZZZZ (Specifically question 2)