AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

Vocabulary Review Use the terms in the box to complete the sentences. 1. You can share the results of an investigation with others by using a(n) bar graph evide
What is the answer to this order of operation? Thank You!
The stamps colonists had to buy were not that expensive. Yet this act really angered colonists and resulted in more widespread movement against colonial rule. W
Change the senten The dog has broken the window pane. Cat
باستعمال log4 2=0.5 فإن قيمة log4 32 هي
ONE OF THE MOST IMPORTANT ROLE OF MLA IS IN LEGISLATIVE ASSEMBLY
For a function g(x), the difference quotient is 6^x+h+3 - 6^x+3 /h What is the average rate of change of g(x) on the interval from x = –2 to x = 1? A. 30 B. 36
How we’re all of the English colonies in America the same?
In the video you just watched, what is the main idea that President Obama is trying to communicate
What is the end behavior of the polynomial function?