a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Slope of parallel lines (-1,-2) and y=x+4
If m ∡2 = 138°, find m ∡1, m ∡4, and m ∡3
Identify all the factors of 24
Very few kinds were great as David. Transform Into comparative and superlative. Thank you
What steps can you take if your checking account is compromised? Why is it important to follow all of the steps to protect your information?
where Is Jamestown located
Answer this problem
If the pressure of a gas is 2.42 arm what is it’s pressure in kPa ? 0.00318 Pa 0.0239 kPa 245 kPa 1840 kPa
The person who has the job of maintaining order in the house is the
Yul has lunch at a resterant if his bill was $14.50 and yul wants to leave a 20% tip what is the amount he should leave for the tip