andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Critical periods after birth exist for learning languages correcting present birth defects going through withdrawals sparrows finding their mates
Raise the fraction to the highest term 1/5 to 15ths=
Solve equation by completing the square round to the nearest hundredth if necessary X2-4x-=5
Help me Plzcan you solve the upper photo for me​
What was the main reason for poor living conditions in cities?
KE= 1/2 mvsquared for v​
The height ,h, in feet of a baseball that is popped up into the air is a quadratic function of the time,t, in seconds, since it was hit. An equation that may mo
A boat with a horizontal tow rope pulls a water skier. She skis off to the side so that the rope makes an angle of 10 degrees with the forward direction of moti
A 3 cm by 3 cm rectangle sits inside a circle with radius of 4 cm
In each table x represents the input value and y represents the output value. Which table does not represent a function of x?​