yonofamily yonofamily
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

a small pizza costs 9 dollars and each additional topping cost 0.75 dollars
is this proportional

Respuesta :

K15Marie
K15Marie K15Marie
  • 02-02-2017
yes, because if you divide 9/.75 you get 12 which means 12 toppings can be added evenly on the pizza
Answer Link
ariethequeenbee
ariethequeenbee ariethequeenbee
  • 02-02-2017
no it is not proportional
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the figure 2 in the number 3027
Identify the action verb: The car raced toward its destination. a. raced b. toward c. destination d. car
One inch is equivalent to 2.54 centimeters. How many inches are in 50.8 centimeters
One inch is equivalent to 2.54 centimeters. How many inches are in 50.8 centimeters
A student completing research for a project enters the following search terms: Drugs AND prescription AND cost Which of the following best describes the likely
Which state must be supplied with the most energy to turn into a gas?
What's to you hear, when hear we are going to learning "map skills"???
What is another name for 23 ten thousands?
What is the unit rate of $46 for 5 toys
If Mary deposits $275 in principal at an interest rate of 3.2 percent, how much interest will she earn in one year