27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Arturo has a net spendable income of $1,700 per month. What is the maximum amount of money that he should budget for housing? Round to the nearest dollar. Sele
The movement toward regional economic integration has been most successful in europe. a. True b. False
What is random access memory (RAM) ?
Select one of the factors of 3x2 + 10x + 3. (3x + 1) (3x + 3) (3x − 1) None of the above
Penn cuts the sandwich into equal pieces to serve 8 guests. Write an equation to represent the portion p that each guest receives
Which of the following could be the ratio between the lengths of the two legs of a 30-60-90 triangle? a. 3: 3 root 3 b. 1: root 3 c. root 3 : 3 d. root 2: ro
Help me on question 14 please
Becky needs to put 4 cups of flour into her bread maker to make one loaf of bread.she is using a measuring cup that holds 1/3 cup of flour. How many 1/3 cups of
is this a simple, compound, or complex sentance? some people believe we can live on mars, but others aren't so sure.
How can we use earths resources sustainability