celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

Square ABCD and square EFGH share a common center on a coordinate plane.EH is parallel to diagonal AC . Across how many lines of reflection can the combined fig
What came first the chicken or the egg
Congress checks on the power of the presidency by
help on 2 pleeeeeaaassseee
president Franklin Roosevelt said that december, 7, 1941, would live in infamy because on that day
Why doesn't the international date line isn't in a straight line
what is the authors purpose to write book small bones
How a government might use taxation to affect the distribution of income
what is correct ratio of coefficients to balance this chemical equation
B. complete octavios remarks about his day by underlining the appropriate word or words in parentheses.