777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Choose the simple subject in the following sentence. The tallest contestant won the prize. A. contestant B. prize C. tallest D. won
Round each number to the nearest thousand. Which is the best estimate for the sum of 472,378+178,261? a. 650,000 b. 650,600 c. 651,000 d. 652,000
equation for the points (3,8) (2,6) on slope
Please Help!!! If someone dies without a will, a situation known as intestate, the state will step in to handle the distribution of the estate, even if it is n
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!! The perimeter of a rectangle is at most 80 inches. The length of the rectangle is 25 inches. The inequality 80 - 2w > 50 ca
what does displacement describe?
Brian is fencing a rectangular area in the backyard for his dog. He has 25 ft of fence. He does not need fencing on the side that runs along the garage. This si
What task did Kay tell Percival to complete before he would be allowed to speak with Arthur?
How does the brain control the endocrine system?
What does Europe mean