rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Help help help please !!!!

No LINKS !!!

Help help help please No LINKS class=

Respuesta :

abhaskar2064
abhaskar2064 abhaskar2064
  • 02-04-2022

Answer:

$55,200

Step-by-step explanation:

Area of yard = length * breadth

So,

Area = 50*46 = 2300 sq. feet

Again,

Cost per sq. feet = $24

So, For 2300 sq. feet,

Total cost = $24*2300 = $55,200

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line that passes through the points (-4, -7) and (2, -2)?
Organs that work together form a tissue. true or false
can you see the picture?
What can scientists learn about earth’s past from fossils??
Carbon burns in the presence of oxygen to give carbon dioxide. Which chemical equation describes this reaction?
The U.S. is considered the melting pot of the world because _____.
Why is this fact alone not enough to avoid the accusation of plagiarism?
A recipe for waffles calls for 2 cups of flour and 3 teaspoons of baking powder. Jason uses 4 cups of flour. How much baking powder should he use? 5 teaspoons 6
The word which means to cut into two parts is _____. dichotomy morphology nomenclature
Period when the Southern states were gradually re-entering the Union.