goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Cells in the pancreas produce insulin (a protein) for export. which structure is required for this function?
A driver drives 3 blocks North, 3 blocks east and 3 blocks south. What is the total displacement?​
Select true or false: if the ph of pure water is 7.0, the hydroxide ion concentration in pure water is 1 × 10–7 m.
What is the English word for quiero
Solve the following problems. Ginny Jones receives $624 gross salary biweekly. Her income tax rate is 14%. Her group health plan contribution is $4.25 per pay p
a type of protein found in the chromosomesof eukaryotic cells​
Which account is credited when a job is completed? finished goods inventory. sales revenue. cost of goods sold. work in process inventory?
Help me plzzz, I’m kinda bad at math so it would be really helpful type it here
puzzler meaning in one word​
Question 1 Which section of the article does BEST explain why a study looked at the number of teenagers suffering from loneliness? Question 1 options: A) Intro