tessamathhelp3031 tessamathhelp3031
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8. 00 dollars. What is the unit rate?

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

.25 cents a pizza

Step-by-step explanation:

divide the 8 dollars by 32 to get 25 cents for the unit price

Answer Link

Otras preguntas

Which is true of ultraviolet rays? They help your body produce vitamin D.They are visible to the naked eye.They provide the energy that makes your morning toast
Which statement about classical Greek drama is true? A. Plays were performed in small, indoor venues for aristocratic audiences. B. Actors wore terra cotta mask
Which of these is likely to result in the most competition? A. organisms that live in different ecosystems B. organisms that use the same resource C. organisms
I REALLY NEED HELP WITH THIS CHEMESTRY PROJECT. I DO NOT UNDERSTAND ANYTHING OF THIS. CAN YOU GUYS PLZ HELP ME? Problem: You and your team work at Southern Nev
What are disadvantages and advantages of parallel circuits
Why did most volunteers stay to defend the alamo when they knew it meant almost certain death?
What happens before mitosis occurs
What is the greatest whole number rounded to 2,500
Within a table, the intersection of a row and a column creates a(n) ____. What goes in the blank?
Describe how changes in an ecosystem can affect organisms that live there.