nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Portuguese prince who mapped Africa’s coastline
Which city was located in the Persian Empire?
4. What does revision mean? How is revising different from editing?
I WILL GIVE BRAINLIEST! NEEDS TO BE 100% CORRECT THOU! Solve for x. 12(x+20)=372 Enter your answer in the box.
The contras were guerrillas supported by the United States who fought against the Sandinistas in the 1980s. True False
On tuesday And wednesday , cab fare cost $7.75 total. On Monday and Thursday , cab Fare cost $6.30 on each day. On Friday , cab fare cost $ 7.00. what was the a
A frog covers a distance of 2 3/4 feet in one leap. At this rate, the frog can cover a distance of feet in eight leaps.
When performing rescue breathing, be sure t?
(1) Making rice pudding can be very easy. (2) First, get a large, heavy saucepan. In the pan, measure 3 cups of whole milk, 1 cup of water, 1/2 stick of margari
The focus of a parabola is located at (4,0), and the directrix is located at x = –4. Which equation represents the parabola? y2 = –x y2 = x y2 = –16x y2 = 16x