im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

What results when work seeps into non-work time?
What is the main idea in cajun country 3.02: and in masked mission story 2
Why does an excise tax on gasoline exist?
The linear equation y = 25x describes how far from home Gary is as he drives from Montreal to Miami. Let x represent the number of hours and y represent the num
37. Which federal agency is responsible for enforcing the majority of consumer safety laws? O Colorado Department of Corrections (CDOC) O Consumer Product Safet
In your short answer response, be sure to: *State your claim in your topic sentence. *Provide substantial evidence from the text to support your claim. *Provid
can anyone help me with this with easy tricks We also have to find volume I have exams tommorow ​
which 2 numbers have a mean of 10 and a range of 12
What was the government looking for in the Pacific?
Essays and paragraphs have a very different structure.