whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Simplify. (5V2 - 1)2 (last 2 is squared)
rant to me, it's okay
What are the major reasons the agricultural revolution happened in the UK/England? * (please write 3 sentences or more)
Find the value of x in this figure !!NO LINKS!! WILL GIVE BRAINLIEST!
What is Hobbes' stance on the question of state censorship? What reasons does he give to support his view? Do you agree or disagree with him, and why?
On the grid below, which point is located in the quadrant where the x- and y-coordinates are both negative numbers?
What did the maya's develop? clock. numbering. system. irrigation. maize
What altered America's quota system?
What is the approximate area of this figure?
PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELP