eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular blanket has an area of 24 square feet. The blanket is 6 feet long How wide is the blanket?
this is not a math question but what do u do if u miss your traffic trial and u want to do another one ?
I need help with dis giving brainliest
r. Jimenez found that after applying an antibiotic to bacteria, he observed only 90% of the bacteria left in the culture dish each hour. If the initial bacteria
express (9^p)^5 with a prime number base in exponential form
Communication among cells is required for the coordination of body functions. Cells are able to communicate with each other mainly through nerve impulses and ho
Martha bought 20 5⁄6 yards of fabric to make curtains. She only used 16 7⁄9 yards of the fabric. How much fabric remained?
What is the slope of the line that passes through (3,-7) and (-1,1)
The diagram shows a circle, center O with radius 3. Which of the following is true for the circle?
what are some qualities needed by computer support specialists