faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations using the substitution method. 2x+8y=4 x=−3y+5
What are the similarities between sedimentary and metamorphic rocks?
Select the three essential characteristics of a barber
_____ may be daunting and perhaps risky, but the challenge of it grabs people in the gut and gets their juices flowing and creates tremendous forward momentum.
A key element of the Fourth Amendment is that searches and seizures must be serious. merciful. practical. reasonable.
Name the tissues in the outer and inner layers of the skin
President Roosevelt asks Americans to do many things to help their allies in Europe defend themselves from Germany.
The length of a kitten on a scale drawing is 8cm. If the scale is 1 cm:6cm, what is the actual length of the kitten? 1. 14 2.42 3.54 4.48
what is the diameter of a circle if D equals 3 meters
Why did the North industrialize faster than the South?