vanammad000
vanammad000 vanammad000
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

4 pounds of grapes cost $5. 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?

Respuesta :

qtravelgtn9 qtravelgtn9
  • 26-06-2022

Answer:

$1.25 per pound

Step-by-step explanation:

$5 ÷  4 = $1.25

$8.75 ÷ 7 = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

What is 3.82 rounded to the nearest whole number?
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
6.5 write in word form
what is the place underground where plates start to slip called.
8 times 51 show your work
is 8/5 rational or irrational?
To select a file to move in the Computer window, you should ____ the file.
Can some one please help me with this ???
What is 3,200,000,000,000 in scientific notation
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP