We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Darius's friends know him as someone who values people regardless of their failings. when people spend time with darius, they know he will have an attitude of t
Are these two figures congruent? Why or why not?
What is the value of 9(4x-4), when x = 5
An unknown material has a mass of 2.75 g and a volume of 4 cm3. What is the density of the material? Round to the nearest tenth.
What would the numerator and denominator be?(picture included)
Which of the following statements is true? A. Protons are located outside the nucleus of an atom. B. The nucleus of an atom contains protons and neutron
Write about a way in which music can affect a person's mood
Identify the nuclide produced when neptunium-237 decays by alpha emission: 237 93np→42he + ?
Dry and moist cooking methods are sometimes combined. a. True b. False
A group of children are asked whether they prefer vanilla or chocolate ice cream. The data are collected in the table. Boys Girls Vanilla 37 40 Chocola