trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Which lists the side lengths in order from shortest to longest? The figure shows a triangle whose sides are labeled as d, e, and f. The angle opposite to side d
All the living things in the forest make up a
Given: △DMN, DM=10 m∠M=75°, m∠N=45° Find: Perimeter of △DMN
Is the following relation a function? {(3, −5), (1, 2), (−1, −4), (−2, 2)} A. Yes B. No
What is the greatest common factor of 18 and -80
When a periodic inventory system is​ used, ________. A. the process for closing the Income Summary account differs from the process used in the perpetual invent
WHICH TWO STATEMENTS BEST DEFINE A THEME OF A POEM
10 more than a number divided by -8 what is the expression
solve this equation 3x-√6y=3​
Rework problem 9 from the Chapter 2 review exercises in your text, involving the ice cream shoppe. For this problem, assume Gwen and Harry have 5 types of cones