torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

What would cause a decrease in the quality of circulating red blood cells
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
How would you call in other words to scold or punish severely
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised
name a metal that doesn't conduct electricity
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
name a metal that doesn't conduct electricity
What's the word for looking down on others; proud and scornful
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2