victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

a homozygous plant with red flowers is crossed with a homozygous plant with white flowers. The offspring are pink. what is this an example of?a. Complete domina
Find the value of x. Please help
Genocide is described as systematic when it involves
Why was John Steinbeck considered a controversial author?
graph the linear equation find three points that solve the equationm then plot on the graph 2y=5x+11
what is the success or failure of education closely tied
Assume that c is a char variable has been declared and already given a value. write an expression whose value is true if and only if c is not what is called a w
How is a source file different from a "listing file"?
What latin root below would best help you figure out the meaning of the word affection Echo,meaning””sound”” Fact,meaning”action” Affect,meaning “feeling” Eff
If you add 0.43 to a certain number then subtract 0.58 from the result and then another 4.04, you’ll get 30.3. What is the certain number?