aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

21 Organs consist of cells and tissues that have been adapted to perform a specific function in living organisms. The stomach is a muscular organ that is locate
What is the approximation of pi to the nearest hundredth
ASAP it’s due 1 hour pls answer
Which graph represents a linear function of x
Help please I’ll give brainliest
What note is this? C or F
How to report the analysis and calorific values of fuel​
8(2x-6) = 96 solve for x
HELP PLEASE!!! However, do your research before choosing one of these unusual pets. Based on this statement, what is the author suggesting? A. Although micro
Can anyone help me with this math equation??