LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

7x+2y=-28Help write slope-intercept form pls​
Can any one help me on these two please
I need help someone PLEASE
(3,-7) and (9,-5) What is the equation
What is the logic 32+2 +24=63+ 5=
WILL GIVE BRAINIEST!!!!!!! According to Wallach, what is short-termism, and why is it a problem? What is “longpath” and why did Wallach d
Based on your results, which antimicrobial agent(s) best inhibited the growth of E. col? What was the lowest effective concentration of the agent(s)?
What are 5 independent variables that are in some way related to global warming?
Describe the reasons the United States became more industrialized after the Civil War. How did the development of railroads lead to the growth of other industri
What is the common ratio of 2, 10/3, 50/9