britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What strategies did conservative whites use to regain political control of the states
How many 1/5 cup are in 5 cups
Which is a reader uses word choice, patterns of events, and other clues to determine meaning
Growth rings would most likely be found in: A) a claim shell B) Mammal Fur C) Bird Beaks D) Alligator Scales
When does a writer often reveal an implied universal theme in a story? at the same time that the action of the story begins before the action of the story, when
How do rainforests influence Earths climate? (2 points)
Joselyn savesb $20 per week for n weeks she saves up to $240 write an equation to express how many weeks it took her to save
How did the Puritans organize their local communities
Tangent is positive in quadrants I and IV only.True or False
What grievous event occurred in tenochtitlan in 2500?