lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

When you heat a substance what happens to the molecules
there are ten lockers in the hallway at school. three new students are to be given lockers. how many different ways could the locker be assigned
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
which of the following is not part of the setting? a. the location where the story occurs b. the time period during which the story takes place c. the situation
Nicole and daniel are splitting a pizza. nicole eats 1/4 of a pizza and daniel eats 2/3 of it. how much pizza is left?
the area of a rectangle is 5 4/5 square meters. the width of a rectangle is 2 1/4 meter. which is the best estimate for the length of the rectangle
Which group led the protest to boycott British Tea?
Write 6.8 ad mixed number?
1 3/5 x - 3/4 plz help thank you
What continent was almost entirely colonized by european powers in the early 1900s?